SP20

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

Dnia 26 czerwca zakończyliśmy rok szkolny 2014/15. Uroczystość odbyła się na sali gimnastycznej. Dyrektor szkoły pani Renata Witas-Osuszek podziękowała wszystkim pracownikom szkoły oraz uczniom i ich rodzicom za wspaniałą pracę, dzięki której rekordowa ilość uczniów ukończyła rok szkolny z wyróżnieniem. Wszyscy uczniowie, którzy otrzymali świadectwa wzorowego ucznia oraz średnią ocen 5,0 i powyżej otrzymali nagrody ksiażkowe. Pani Dyrektor i całe grono pożegnało odchodzącą na emeryturę, wieloletnią pracownicę biblioteki szkolnej panią Jolantę Dziubę. Na zakończenie wszyscy obejrzeli krótkie przedstawienie przygotowane przez uczniów klas 5 oraz panie Beatę Pyrkowską-Magdziak, Martę Nadwodną oraz Izabellę Murską. Życzymy wszystkim cudownych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu!

Dzień Mamy i Taty w IVc

Mama i tata to wielkie słowa, które oznaczają miłość, dobro, ciepło rodzinne i  szczęście. Uczniowie klasy IVc zaprosili swoich Rodziców na klasowy Dzień Mamy i Taty, który odbył się 22 czerwca 2015r. Czwartoklasiści przygotowali krótki program artystyczny będący hołdem dla bezgranicznej rodzicielskiej miłości. Po występie wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku. Atmosfera była podniosła i niezwykle rodzinna.

Wycieczka do Pszczyny 2015

11 czerwca 2015 r. uczniowie klas: IV a,  IV c  i IV d wybrali się na pełną atrakcji wycieczkę autokarową do Pszczyny zwanej „Perłą Górnego Śląska”. Kierownikiem wyjazdu była Pani Ksymena Jasiewicz, a opiekę nad uczestnikami sprawowały Panie: Alicja Paterek, Agata Gilicińska-Domka  i Anna Wilkus. Podróż po Pszczynie zaczęto od zwiedzania zamku, który nosi miano „polskiego Wersalu”. To jeden z piękniejszych obiektów rezydencjalnych w woj. śląskim i w Polsce. Podczas I wojny światowej w zamku pszczyńskim rezydował cesarz Wilhelm II wraz ze sztabem wojsk niemieckich. Obecnie mieści się tam Państwowe Muzeum Zamkowe, które prezentuje oryginalne historyczne wnętrza z przełomu XIX i XX w. W zbiorach Muzeum zachowało się ok. 80% historycznego wyposażenia. W 1998 r. Muzeum Zamkowe w Pszczynie zostało wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów. Kolejny punkt zwiedzania to Zagroda Wsi Pszczyńskiej. W skansenie znajdują się drewniane budynki pochodzące z okolicznych wsi. W większości są tu różnego rodzaju historyczne narzędzia i przedmioty – typowe wyposażenie dawnych gospodarstw.

Czyytaj dalej...

Podsumowanie projektu z edukacji globalnej kl.II

Dnia 6 maja 2015 roku w Bibliotece Miejskiej odbyło się podsumowanie projektu z edukacji globalnej. W tym etapie wzięli udział uczniowie z klas IIb, IIc i Ib z wychowawcami panią  Anną Surowiec, panią Dorota Konopelską i panią Lucją Zapart. Koordynatorem projektu była pani metodyk Jolanta Tarnowska. Celem tego programu było przybliżenie i uwrażliwienie  uczniów  klas młodszych na problemy: głodu, braku wody, biedy i częstych chorób dzieci z krajów afrykańskich oraz zwrócenie uwagi, że świat dzięki nowoczesnej technologii stał się „małą wioską’’, a my mieszkamy blisko siebie.

Czytaj dalej...

Wycieczka autokarowa klasy IIb do Skansenu

W dniu 30 maja uczniowie klasy IIb z wychowawcą Anną Surowiec i panią Wiolettą Baranek wybrali się na wycieczkę autokarową do Skansenu, oraz na wielki ekologiczny piknig „Ekopark” w  Chorzowie gdzie zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne  w przedstawieniu  „Na  ratunek  Ziemi”. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania skansenu. Górnośląskie muzeum jest położone na terenie malowniczego parku miejskiego, rozciągającego się między Katowicami, Siemianowicami i Chorzowem. To magiczny zakątek, w którym można przenieść się w świat historii, a także w czasy naszych dziadków. Dzieci miały okazję zobaczyć ,,na żywo”  drewniane domki mieszkalne, a w nich przedmioty codziennego użytku, zagrody, kościół, ule, stary młyn oraz dawną szkołę. Dużą atrakcją były również żywe zwierzęta, które dzieci mogły nakarmić i pogłaskać.

Czytaj dalej...

Spektakl „Pan Twardowski” w Dąbrowie

Dnia 21 maja 2015 roku uczniowie klas czwartych i piątych zawitali do klubu Villa Moda w Dąbrowie Górniczej, aby obejrzeć sztukę przygotowaną przez aktorów Teatru Współczesnego w Krakowiept. "Pan Twardowski". Spektakl
z dużą dozą humoru pokazuje barwne perypetie Pana Twardowskiego, jego znajomość z Diabłem, Bazyliszkiem (gościnnie z innej bajki) oraz samą Panią Twardowską. Pouczająca, zabawna, pełna zarówno magii jak i prawd o życiu, zrealizowana z wykorzystaniem efektów specjalnych opowieść, wciągnęła widownię w atmosferę tajemniczych legend związanych z Krakowem.

Czytaj dalej...

ZDROWA SZKOŁA 2015

Wychowawczynie klas szóstych – p. Aneta Pałka, p. Anna Karnia, p. Joanna Walasek i p. Aneta Mazur wyszły z inicjatywą organizacji ośmiodniowego wyjazdu nad morze dla uczniów kończących szkołę podstawową. W ramach pobytu realizowano program warsztatów przyrodniczo – literackich. Interdyscyplinarna edukacja terenowa miała na celu poszerzenie wiedzy i umiejętności objętych programem nauczania w szkole podstawowej oraz kształtowanie szeroko pojętych postaw prozdrowotnych. Podczas wyjątkowo udanego pobytu w Łebie w pięknym ośrodku Chemar 2 usytuowanym prawie nad samym morzem opiekę nad grupą 41 szóstoklasistów pełnili: p.Aneta Pałka, p. Anna Karnia, p.Marta Nadwodna i p. Grzegorz Kubik. Roli kierownika wycieczki podjęła się p. Aneta Mazur. Celem nadrzędnym było bezpieczeństwo uczestników. Dzieci aktywnie spędzały czas. Nie było monotonii, nudy codzienności. Dzięki udanej pogodzie, pomysłowości opiekunów i uczniów czas mijał bardzo szybko. Codzienne biegi, bezbolesna nauka w terenie, ognisko, dyskoteki, konkursy, plażowanie, zawody sportowe… Długo by wymieniać. Udały się dodatkowe atrakcje: zajęcia na krytym basenie i wizyta w stadninie koni. Sporą atrakcją była wycieczka do pobliskiego Sea Parku w Sarbsku, gdzie zobaczyliśmy foki szare, foki pospolite, kotiki południowoamerykańskie i uchatki kalifornijskie.

Czytaj dalej...

"Przekażmy młodzieży"

Dnia 21 maja 2015r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w cyklicznym przedsięwzięciu naszej gminy" Przekażmy młodzieży". Hasłem przewodnim tegorocznej edycji była 70 rocznica zakończenia II wojny światowej. Naszą szkolę reprezentowali uczniowie kl. IV "a" i kl. IV "c", którzy pod przewodnictwem pp. mgr Alicji Paterek i mgr Anny Wilkus przygotowali montaż słowno-muzyczny. Oprawą muzyczną zajęła się p. mgr Izabela Murska. Impreza ta odbyła się w auli Technicznych Zakładów Naukowych. Uczniowie wierszami i piosenkami przypomnieli tragiczny okres II wojny światowej i walkę Polaków na jej wszystkich frontach.

Czytaj dalej...

Wycieczka klasy Ib i Id do Zatoru

Dnia 25 maja  2015r. uczniowie klasy  pierwszej ,,d”  i  pierwszej,, b” z wychowawcą  Mirosławą Sikorą , Lucją Zapart  oraz z opiekunami : Stanisławą Łopatką i  Małgorzatą Lis wybrali się na wycieczkę autokarową do Zatoru. Zwiedzaliśmy największy w Polsce Park Ruchomych Dinozaurów. Podczas spaceru ścieżką edukacyjną w starym lesie , w którym rosną kilkusetletnie drzewa usłyszeliśmy i zobaczyli naturalnej wielkości ,,ożywione” okazy prehistorycznych zwierząt. Wśród nich są nie tylko dinozaury, ale także gady latające. Pani przewodnik  opowiadała nam i pokazywała wiele okazów zwierząt, które żyły w erze mezozoicznej. Byliśmy również w Muzeum Szkieletów i Skamieniałości. Zobaczyliśmy szkielety dinozaurów oraz inne fragmenty autentycznych wykopalisk szkieletów, pojedynczych kości oraz okazy skał magmowych, osadowych. Potem udaliśmy się do Parku  Owadów, gdzie zobaczyliśmy 16 gigantycznych figur. Uzyskaliśmy dużo informacji, ciekawostek na temat prezentowanych gatunków. Naszą największą atrakcją był  Dom  odwrócony do góry nogami.

Czytaj dalej...

Dziecinnie proste „Ratujemy i uczymy ratować”

Uczniowie klas trzecich w miesiącu maju rozpoczęli po raz dziewiąty szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia prowadzą nauczyciele: Dorota  Konopelska  i  Anna  Surowiec. Dzieci na zajęciach    uczą się, jak sprawdzać przytomność, oddech, w jaki sposób prowadzić rozmowę telefoniczną z dyspozytorem pogotowia ratunkowego i jak wykonywać jego polecenia ratując poszkodowanego, jak dbać o własne bezpieczeństwo, ćwiczą pozycję boczną ustaloną, oraz prowadzą na fantomach resuscytację krążeniowo – oddechową.

Czytaj dalej...

Program edukacyjny " Pies domownik - pies przyjaciel"

Program edukacyjny " Pies domownik - pies przyjaciel"
„Powiedz mi , a zapomnę , Pokaż – a zapamiętam , Pozwól mi wziąć udział – a zrozumiem.”
Przysłowie chińskie

19 maja 2015 roku uczniowie klas I, II, III wzięli udział w programie edukacyjnym "pies domownik - pies przyjaciel" przeprowadzonym przez trenerów i podopiecznych Polskiego Centrum Dogoterapii "Forget Me Not - Psia Edukacja", który objęty jest honorowym patronatem Kuratorium Oświaty w Katowicach. Spotkania zorganizowały panie Alicja Liebich, Sylwia Chołuj i Iwona Witas. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się jak stworzyć  pupilowi odpowiednie warunki, które pozwolą  aby życie z psem dawało obustronną radość, satysfakcje i podtrzymało miłą rodziną atmosferę. Celem spotkania było przybliżenie, oswojenie, uwrażliwienie na potrzeby innych i wyrobienie nawyku systematyczności
w opiece nad zwierzęciem poprzez uświadomienie wszelkich potrzeb zwierzęcia.

Czytaj dalej...

Czytamy, gramy i wygrywamy!

Po raz kolejny podczas Tygodnia Bibliotek pod hasłem „Wybieram bibliotekę” 14 maja 2015roku odbył się ‘’Turniej Bibliotek”, w którym wzięli  udział najmłodsi czytelnicy z bibliotek w Będzinie, Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej. Turniej odbył się pod honorowym patronatem Prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego.  W tym roku nasze miasto reprezentowała klas IIb wraz z wychowawcą Anną Surowiec. Zachmurzone niebo, wiatr i niższe temperatury nie przyczyniły się do zmiany nastrojów dzieci. Na buziach nie zabrakło uśmiechu, było przyjemnie, gwarnie i wesoło. Spotkanie rozpoczęliśmy od zwiedzania podziemi będzińskich, niedokończonego schronu przeciwlotniczego  wybudowanego przez więźniów w 1943 roku z rozkazu Hitlera. Potem  w barwnym korowodzie, brzegiem Czarnej Przemszy przeszliśmy do  Powiatowej Biblioteki i rozpoczęliśmy zmagania turniejowe.

Czytaj dalej...

II Szkolny Dogtrekking

Dnia 16.05.2015r.,grupa 24 uczniów naszej szkoły, wraz z 11 psimi przyjaciółmi wzięła udział w II Szkolnym Dogtrekkingu. Pod opieką Pani Sylwii Chołuj, Katarzyny Wolińskiej, Klaudii Wieczorek- Kozieł oraz Alicji Liebich, miłośnicy aktywnego spędzania czasu wolnego, pokonując ponad 5km w jedną stronę, udali się do Parku Zielona, na terenie którego odkrywali uroki najbliższej okolicy i oddawali się przyjemności obcowania z naturą. Kolejny raz, spacer 
w towarzystwie pupila okazał się doskonałą okazją do zacieśniania więzi koleżeńskich oraz idealnym sposobem na wymianę doświadczeń na temat posiadania, wychowania i opieki nad psami.

Czytaj dalej...

„Festiwal Ilustracji i Komiksu”

08.05.2015r. klasy: VC i VIC brały udział w zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie GórniczejFestiwalu Ilustracji i Komiksu”. Bibliotekarze przygotowali na ten dzień wiele atrakcji. Były warsztaty plastyczne, spotkania autorskie oraz animacje, gry i zabawy. Uczniowie naszej szkoły brali udział w warsztatach: „Jak zacząć rysować komiks” prowadzonych przez autorkę rewelacyjnych komiksów - panią Agnieszkę Świętek.

Czytaj dalej...

APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA

4 maja 2015 roku odbył się w naszej szkole apel z okazji święta Konstytucji 3 Maja przygotowany przez uczniów klasy 4d, 5c i 6c pod kierunkiem pani Anety Mazur i pani Izabeli Murskiej. Dzieci pięknie zaprezentowały patriotyczne wiersze
i pieśni zgodnie ze scenariuszem autorstwa pani Ksymeny Jasiewicz, stworzyły podniosłą, odświętną atmosferę. Wszyscy czuliśmy dumę z tego, że jesteśmy Polakami.

I SZKOLNY DOGTREKKING - wyjdź na spacer z psem

W dniu 25.04.2015 (sobota) odbył się pierwszy szkolny dogtrekking, który polega na maszerowaniu z psem. Wyjście zorganizowały panie Katarzyna Wolińska, Sylwia Chołuj, Klaudia Wieczorek-Kozieł, Alicja Liebich. W wycieczce uczestniczyło 18 uczniów i 13 psów. O godzinie 9.00 wyruszyliśmy spod szkoły w kierunku Parku Podlesie. W parku odbył się konkurs komend, podczas którego psy mogły zaprezentować swoje umiejętności, a uczniowie umiejętność panowania nad swoim psem.

Czytaj dalej...

Wielkanoc 2015

Dnia 30 marca 2015r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Świąt Wielkanocnych. Przedstawienie ,,Malowane Święta" przygotowali uczniowie klas III wraz ze swoimi wychowawczyniami: U. Michalską, J.Górnik, D. Dziurdzią i M. Groją, którzy wprowadzili wszystkich w świąteczną atmosferę.  Na tę okazję odświętnie ubrani uczniowie, niektórzy w stroje ludowe, inni zaś przebrani za Wiosnę, Kurę, Baranka zaprezentowali wiersze i piosenki związane ze Świętami Wielkiejnocy. Wykonawcy przedstawili publiczności tradycje i zwyczaje związane z tymi świętami.

Czytaj dalej...

Wybory "Najsympatyczniejszej Dziewczynki"

Z okazji Dnia Kobiet, jak co roku, męska część Samorządu Szkolnego zorganizowała i przeprowadziła w szkole wybory Najsympatyczniejszej Dziewczynki. Wszyscy chłopcy głosowali na dziewczynki, które wyróżniają się dobrym zachowaniem, są kulturalne, koleżeńskie i miłe. W wyniku głosowania w kategorii klas I-III wygrała uczennica klasy Ic - Amelia Fridrich. Natomiast w kategorii klas IV-VI najwięcej głosów zdobyła Ksenia Kostecka z klasy Vc. Gratulujemy wygranym!

Dzień Babci i Dziadka w 1D

Dnia 25 lutego 2015 r. uczniowie klasy I d zorganizowali uroczyste spotkanie  na które zaprosili: Babcie, Dziadków i Rodziców. Niezwykle wzruszająco przedstawili  program ,"Cztery pory roku” przygotowany pod kierunkiem wychowawcy Mirosławy Sikory. Goście byli wzruszeni, zachwyceni i pełni podziwu dla gry młodych artystów

Koncert Charytatywny pod hasłem " W 120 minut dookoła świata"

28 stycznia w naszej szkole odbył się Koncert Charytatywny pod hasłem " W 120 minut dookoła świata". W tym dniu postanowiliśmy wesprzeć dwa szczytne cele - dzieci w Sudanie oraz policjanta dąbrowskiej policji, który stracił nogę podczas pełnienia służby. Od listopada, uczniowie naszej szkoły z pomocą rodziców i dziadków szyli laleczki w strojach narodowych z całego świata. Te laleczki zostały zlicytowane. Cena wywoławcza każdej laleczki to 10 zł. Tyle wynosi cena kompleksowej szczepionki na wszystkie choroby wieku dziecięcego dla jednego dziecka w Sudanie. Licytacja była burzliwa, wszystkie lalki znalazły nowych właścicieli.

Czytaj dalej...

Telefony:

 

sekretariat: 32 262 51 62

(w godzianch 8-15)

fax: 32 262 51 62

Adres:

ulica: Adamieckiego 12

41 - 300 Dąbrowa Górnicza

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jesteś tutaj: Home Kronika 2014/2015