SP20

Świetlica

Witamy w świetlicy!


word ico  Regulamin świetlicy szkolnej

 

word ico  Karta zgłoszenia dziecka do świetlicy szkolnej

 

word ico  Karta korzystania ze stołóki szkolnejŚwietlica czynna jest w godzinach 6.30 - 17.00.

Aby dziecko mogło pozostawać w świetlicy szkolnej i brać udział w zajęciach przez nią oferowanych, należy zapisać je  wypełniając  Kartę zgłoszenia. Rodzice mogą również wykupić dwudaniowe obiady w cenie 3,80 zł. Dzieci spożywają posiłki podczas trzech przerw obiadowych: o godzinie 11.30 klasy I - III, o godzinie 12.30 klasy IV-VI i o godzinie 13.30 klasy I-III uczące się na drugiej zmianie. Kartę zgłoszenia dziecka do świetlicy oraz kartę korzystania z obiadów
w stołówce szkolnej można pobrać u wychowawców i kierownika świetlicy.

Celem działalności naszej świetlicy jest przede wszystkim zapewnienie opieki uczniom przed zajęciami lekcyjnymi
i po nich w bezpiecznym i miłym otoczeniu, stworzenie warunków do wypoczynku, zjedzenia posiłku i odrobienia prac domowych. Staramy się, aby czas spędzony w świetlicy szkolnej także sprzyjał rozwijaniu zainteresowań dzieci oraz nadrabianiu zaległości w nauce.

Szczególną uwagę na zajęciach świetlicowych zwracamy na kształtowanie umiejętności współżycia i współdziałania
w grupie rówieśniczej. Dbamy o wdrożenie dzieci do przestrzegania przyjętych zasad zachowania się oraz reguł gier
i zabaw, wyrabiana umiejętności nawiązywania kontaktów z kolegami, rozmawiania, słuchania, wyrażania swoich potrzeb i uczuć oraz dostrzegania ich u innych, a także ćwiczenia umiejętności rozwiązywania sytuacji konfliktowych, panowania nad emocjami.

Staramy się nauczyć dzieci zachowania się w sytuacjach trudnych (np. doznanie przykrości, przegrana), ponoszenia odpowiedzialności za indywidualne i wspólne wykonywanie zadań oraz wdrażamy do utrzymywania porządku w czasie zajęć i zabaw.

W świetlicy prowadzone są różnorodne zajęcia:
- zajęcia plastyczne "Mały Artysta",
- Akademia Dobrego Wychowania,
- Świetlicowy Zespół Taneczny,
- Koło Turystyczno-Sportowe,
- zajęcia Plastyczne w pracowni Pałacu Kultury,
- zajęcia czytelniczo-plastyczne w Miejskiej Bibliotece Publicznej,
- Warsztaty Wrażliwości w Świetlicy Środowiskowej,
- zajęcia plastyczne z plastykiem w Świetlicy Środowiskowej,
- Świetlicowy Olimpijczyk - zajęcia sportowe.
Szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszą się gry na Playstation 3.

Organizujemy i zachęcamy dzieci do udziału w konkursach szkolnych i międzyszkolnych. Współpracujemy z biblioteką szkolną, pedagogiem i psychologiem. Pomagamy również uczniom w odrabianiu zadań domowych i uzupełnianiu zaległości szkolnych.

W roku szkolnym 2015/2016 uczęszcza do nas już 271 uczniów z klas I - III oraz uczniów  klas starszych. Opieką, wychowaniem i organizacją zajęć zajmuje się 7 nauczycieli.


KRONIKA ŚWIETLICY 2014/2015


Warsztaty plastyczne w Świetlicy Środowiskowej 
Dnia 1 października dzieci ze świetlicy brały udział w organizowanych w Świetlicy Środowiskowej w warsztatach plastycznych realizowanych w ramach projektów Warsztaty Wrażliwości i Akademia Rozmaitości. Celem tych zajęć jest kształtowanie wrażliwości w dzieciach od najmłodszych lat poprzez kontakt ze sztuką. Dzieci uczą się estetyki, tworzą swoje małe dzieła sztuki, współpracują w grupie, ale także pracują indywidualnie. Poprzez tworzenie prac plastycznych starają się wyrażać swoje uczucia i potrzeby. W tym dniu dzieci odwiedziła dąbrowska artystka, pani Irena Wiltosińska. Pod jej opieką dzieci tworzyły swoje prace, świetnie się przy tym bawiąc.Za tydzień kolejne spotkanie ze sztuką.


Zajęcia czytelniczo - plastyczne w MBP
2 października dzieci uczęszczające do Świetlicy Szkolnej wzięły udział w cyklicznych zajęciach czytelniczo-plastycznych w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Tym razem tematem zajęć były przygody "Okropnego Maciusia" - brata "Koszmarnego Karolka. Maciuś ma niebieskie oczy, kręcone włosy i zadarty nos. Wygląda jak aniołek, ale jest naprawdę okropny… Tymczasem w domu Okropnego Maciusia pojawia się Namolna Niania, trucicielka moli, która twierdzi, że nazbyt żywego chłopca trzeba utemperować! Ale Maciuś na to nie pozwoli i za wszelką cenę próbuje udowodnić niani, że naprawdę jest okropny. Dzieci z zapartym tchem słuchały zabawnych przygód Maciusia. Co chwilę ciszę przerywały wybuchu śmiechu. Po wysłuchaniu obszernych fragmentów tekstu, dzieci przystąpiły do wykonywania prac plastycznych. W trzech grupach rysowały postacie z książki "Okropny Maciuś". Gdy dzieła były już gotowe, dzieci wraz z panią bibliotekarką udały się na zwiedzanie Biblioteki Miejskiej. Zajęcia bardzo się dzieciom podobały i już nie mogą doczekać się kolejnych odwiedzin w Bibliotece.


Interaktywna audycja muzyczna w ramach warsztatów Wrażliwości
6 października dzieci uczęszczające do Świetlicy Szkolnej wzięły udział w Interaktywnej audycji muzycznej realizowanej w ramach Warsztatów Wrażliwości- projektu dofinansowanego przez Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej. Audycja ta odbywała się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej. Na początek w bajkowy nastrój wprowadzili nas aktorzy teatru muzycznego ,,Lira" ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Dąbrowie Górniczej, którzy prezentowali inscenizację ,,Ptaszki, ptaki, ptaszyska”. W drugiej części Pani Katarzyna Nowak, wspaniała artystka z Wrocławia, śpiewała, grała i opowiadała bajkę ,,O dwóch takich co ukradli księżyc”. Było zatem trochę teatru, tańca, śpiewu,
a każda bajka niosła ze sobą przesłanie. Dzieci mogły spotkać się, porozmawiać i wysłuchać osoby niewidomej, która w sposób ciekawy przeniosła uczestników w świat wyobraźni. Uśmiechnięte buzie uczestników i gromkie brawa stanowią dowód, że audycja była dla nich ciekawą formą spędzenia wolnego czasu.

Kolejne warsztaty plastyczne...
15 października, na zaproszenie Świetlicy Środowiskowej, dzieci ze Świetlicy Szkolnej, po raz kolejny brały udział 
w warsztatach plastycznych w ramach Warsztatów Wrażliwości. Pod okiem zaproszonego gościa, pani Ireny Wiltosińskiej, powstawały kolejne małe dzieła sztuki. Dzieci z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach.
Z przejęciem tworzyły swoje prace i realizowały się poprzez sztukę i zajęcia plastyczne.


"Jesienne impresje"...
Kolejne środowe popołudnie upłynęło dzieciom uczęszczającym na Świetlicę Szkolną na tworzeniu prac plastycznych pod okiem zaproszonego plastyka - pani Ireny Wiltosińskiej. Tym razem tematem zajęć były Jesienne Impresje. Dzieci tworzyły prace przy użyciu farb plakatowych oraz jesiennych liści. I po raz kolejny były to bardzo interesujące i twórcze zajęcia. Powstały piękne prace a uśmiechnięte buzie dzieci były dowodem na to, że zajęcia były bardzo interesujące.


"Bal Duchów dla Maluchów"
30 października w świetlicy szkolnej od 15.00 do 17.00 odbył się Bal Duchów dla Maluchów. W tym dniu, uczniowie klas I-III, przebrani za wiedźmy, czarownice, kościotrupy, wampiry i inne straszne postacie, bawili się w rytm najnowszych tanecznych przebojów. W czasie balu urządzono także tradycyjne halloweenowe zabawy: ogryzanie bez pomocy rąk zawieszonego na sznurku jabłka oraz zjadanie w ten sam sposób ciasteczek. Nie zabrakło słodkich upominków oraz mrocznych dekoracji: wydrążonych, świecących w ciemnościach dyni, sztucznego dymu, zwisających z firanek i sufitu pająków. Zabawa była bardzo wesoła i aż trudno było nam się rozstać i wracać do domu. Już 27 listopada spotykamy się na Balu Andrzejkowym!


 "Interaktywna audycja muzyczna"
18 listopada 2014r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej, ponad 100 dzieci wzięło udział w Interaktywnej audycji muzycznej realizowanej w ramach Warsztatów wrażliwości- projektu dofinansowanego przez Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej. Do Biblioteki na koncert wybrali się i nasi uczniowie - uczestnicy zajęć świetlicowych. W świat polskiej muzyki poważnej wprowadzili obecnych muzycy Agencji artystycznej WIOLINO - Małgorzata Łazowska- skrzypce i Mateusz Lasatowicz- pianino.Dla niektórych dzieci był to pierwszy kontakt z muzyką poważną. Dzieci potrafiły odpowiednio się zachować podczas trwania koncertu i z zaciekawieniem słuchały występujących artystów.


Konkurs "Wydaje mi się, że znam wszystkie misie" 
25 listopada z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia w świetlicy szkolnej odbył się konkurs "Wydaje mi się, że znam wszystkie misie". W rywalizacji udział wzięli uczniowie klas I-III w parze z jednym z rodziców. Gruntownie sprawdzana była wiedza na temat misiów - bohaterów bajek i książek dla dzieci. Uczestnicy musieli, między innymi, rozpoznać tytuły bajek, których bohaterami sa misie, po obejrzanych fragmentach. Ta konkurencja nie sprawiła większych problemów uczestnikom i prawie wszystkie bajki zostały rozpoznane bezbłędnie. Kolejną konkurencją była seria losowanych pytań o misie - zwierzęta i te bajkowe i książkowe. Tutaj już pojawiły się pierwsze trudności. Następnie każda para wybierała przedstawiciela, któremu zawiązane zostały oczy. Osoba ta rysowała misia, a drugi członek drużyny mógł ją tylko słownie instruować. To była bardzo wesoła konkurencja, podczas której powstały niezwykle ciekawe portrety misiów. Po tej rozrywce, drużyny przystąpiły do losowania karteczek z portretami misiów. Zadaniem uczestników było podanie imienia misia, którego portret wylosowali. Na zakończenie rywalizacji odbyła się bardzo emocjonująca konkurencja - rzut misiem do celu. Rywalizacja ta wyłoniła zwycięzców i rozstrzygnęła, kto zajął które miejsce w konkursie. I tak zwycięzcami I edycji Świetlicowego Konkursu "Wydaje mi się, że znam wszystkie misie" została Milenka Glaba z klasy Ic wraz z tatą Grzegorzem. Miejsce drugie zajął Maciej Rejzerewicz z klasy Ib wraz z mamą Katarzyną. Miejsce trzecie zajęła para Krzysztof Koziewicz z klasy Ib wraz z mamą Beatą. Zwycięzcom wręczone zostały nagrody i dyplomy. Na zakończenie powstały stworzone drużynowo portrety misiów i wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia. Zapraszamy do wspólnej zabawy za rok!


Bal Andrzejkowy i Wieczór Wróżb Andrzejkowych 
28 listopada w Świetlicy Szkolnej odbył się Bal Andrzejkowy i Wieczór Wróżb Andrzejkowych. W tym dniu połączyliśmy nasze "siły" ze Świetlicą Środowiskową oraz wolontariuszami z Zespołu Szkół Zawodowych "Sztygarka". Sala wypełniła się wróżkami, które chętnie przepowiadały los wszystkim zainteresowanym. Dzieci, które już poznały imię swojego wybranka/wybranki serca, wiedziały jaki zawód będą wykonywać w przyszłości i dowiedziały się, które z nich pierwsze wyjdzie za mąż lub się ożeni, mogły potańczyć przy dźwiękach najnowszych dyskotekowych przebojów. To była pewnie jedyna okazja do tańców z najprawdziwszą wróżką i cyganką. Nie zabrakło tradycyjnego lania wosku, wyławiania monet, wróżb numerologicznych, wróżenia przy pomocy kubeczków i innych tradycyjnych wróżb andrzejkowych. Zabawa była bardzo udana! Następne wróżenie już za rok!


Bal Karnawałowy na świetlicy
27 stycznia w Świetlicy Szkolnej odbył się Bal Karnawałowy. W tym dniu przebrane dzieci bawiły się przy muzyce razem z przebranymi wychowawcami Świetlicy. Przy dźwiękach najnowszych i tych trochę starszych przebojów bardzo szybko minął nam czas. Dzieci brały udział w różnych konkursach, na zakończenie wybraliśmy Króla i Królową Balu. Zostali nimi - Oliwia Kabat z klasy Ic oraz Oliwier Piekarski z klasy Ib.

 

Telefony:

 

sekretariat: 32 262 51 62

(w godzianch 8-15)

fax: 32 262 51 62

Adres:

ulica: Adamieckiego 12

41 - 300 Dąbrowa Górnicza

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jesteś tutaj: Home Szkoła Świetlica